logocko2.png
Region.png
logocko2.png

O Cieszyně

16446726.jpg

Cieszyn


Počet obyvatel  35 401 (2006)
Rozloha  28,69 km²
90px-POL_Cieszyn_COA.svg.png
Podle legendy bylo město Cieszyn založeno v roce 810 třemi bratry: Leškem, Bolkem a Těškem na místě jejich šťastného setkání po dlouhém odloučení. Podle historiků Cieszyn vznikl ke konci 10. století. První písemná zmínka je z roku 1155 a k lokalizaci města došlo mezi rokem 1217 a 1223. Kolem roku 1290 se Cieszyn stal hlavním městem těšínského knížectví, ve kterém až do poloviny 17. století vládli Piastovci. Pak vládu převzali Habsburkové.


V roce 1920 došlo k rozdělení města na dvě části, levobřežní připadla Československu a vytvořila Český Těšín. V období II. světové války bylo město opět spojeno, ale v roce 1945 znovu dochází k rozdělení. Obě města, na jejichž území se nachází tři hraniční přechody, jsou důležitým dopravním uzlem na pomezí České republiky, Polska a Slovenska, jsou vzdělávacími, kulturními a administrativními centry české i polské části Těšínského Slezska. Společně jsou oba Těšíny srdcem Euroregionu Těšínské Slezsko - Śląsk Cieszyński .

Město Cieszyn si dodnes zachovalo svůj středověký urbanistický ráz s památkami a kouzelnými zákoutími. Jedním z takových míst je Zámecký vrch. Nachází se zde románská rotunda sv. Mikuláše z poloviny 11. století – jedna z nejstarších křesťanských památek v Polsku a nejcennější památka na Těšínsku, obranná věž ze 13. století, Piastovská věž s krásnou vyhlídkou na město a okolí, která se dochovala ze zámku těšínských Piastovců ze 14. století. V 19. století vznikla na jeho zbytcích habsburská rezidence – Lovecký zámeček a romantický park podle návrhu vynikajícího vídeňského architekta Kornhäusla. V zámku sídlí Slezský zámek umění a řemesel a státní hudební škola.

Ulice Głęboka je hlavní obchodní ulicí ve městě a spojuje zámeček s náměstím, které vzniklo ke konci 15. století. Kolem něho se nachází historické domy, jednu stranu náměstí zaujímá radnice. Nedaleko se nachází budova přes 200 let starého Muzea Těšínského Slezska s bohatou uměleckou, historickou, archeologickou a etnografickou sbírkou. Ozdobou Divadelního náměstí je secesní Divadlo a budova staré Knížecí mincovny, dnes sídlo Těšínské knihovny – vědecké knihovny s nejvzácnější sbírkou starých tisků a inkunábulií ve Slezsku. Na Starém Trhu si můžeme prohlédnout repliku plastiky Madony s dítětem ze 14. století (originál v muzeu). Vznikla v dílně Petra Parléře podobně jako náhrobek těšínského knížete Přemyslava Nošáka z presbytáře farního kostela sv. Máří Magdaleny. Tento kostel patří k několika krásným, starým kostelům ve městě a nacházejí se v něm hroby těšínských Piastovců. Kostel Ježíše z 18. století je největším evangelickým kostelem ve Slezsku. V kostele bratrů Bonifratrů můžeme spatřit velice zajímavou barokní výzdobu interiéru. Studna Tří bratří navazuje na legendu o vzniku Těšína. Nedaleko se nachází malebné zákoutí zvané Těšínské Benátky – stará část tkalců a koželuhů. K delším i kratším procházkám historickými i přírodními zákoutími obou měst zvou návštěvníky města značené a popsané turistické trasy. Ozdobou parků, lesů a přírodních rezervací je unikátní květ se světlezelenými okvětními lístky - těšíňanka jarní (hacquetia epipactis). K místům s výjimečnou atmosférou patří dva staré židovské hřbitovy, kde se harmonicky prolínají historické a přírodní krásy.
zdroj: cieszyn.pl

Mapa
Mapa
Těšínské benátky ul. Przykopa
Těšínské benátky ul. Przykopa
divadlo A. Mickiewicze
divadlo A. Mickiewicze
náměstí
náměstí
náměstí
náměstí
Piastovská věž
Piastovská věž
zámek
zámek
polské značení cyklotras
polské značení cyklotras
polské značení cyklotras
polské značení cyklotras
30.06.2015 21:15:38
papros14
Zajímavé odkazy:
Region6.png
Region5.png
Region3.png
Region4.png
Kontakt:
Region6.png
e-mail: Piwik123@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one