logocko2.png
Region.png
logocko2.png

Frýdek-Místek - Olešná

cz-frydek-mistek-02.jpg
Frýdek-Místek - vodní nádrž Olešná
Délka trasy: 75km
Zamek_F-M.jpg
O Frýdku-Mísku
Statutární město Frýdek-Místek leží na středním toku řeky Ostravice v místě, kde se do ní vlévá řeka Morávka. Frýdek-Místek tvořila původně dvě města - moravský Místek ze 13. století a slezský Frýdek, prvně písemně zmíněný ve 14. století. Ke spojení obou měst došlo v r. 1943 a od r. 1955 se používá dnešní název Frýdek-Místek. V současnosti zde žije téměř 60 000 obyvatel.
O nádrži
Nedostatek vody pro průmysl i obyvatelstvo představoval v polovině 20. století pro Ostravsko vážný problém. To byl také důvod, proč se v souvislosti se zamýšleným rozšířením Vítkovických železáren na konci 50. let začala chystat výstavba přehrady na Olešné. Nové vysoké pece nakonec nebyly realizovány, přehrada však ano s tím, že bude sloužit ochraně před povodněmi a rekreaci. Zásobování průmyslu vodou v následujícím období napomáhala nádrž pouze nepřímo, zvyšováním vodnosti řeky Ostravice v suchých obdobích. V letech 2005 a 2006 byly na severním břehu přehrady zprovozněny otevřený a krytý aquapark.V červnu roku 2010 byla zahájena výstavba cyklostezky.V říjnu téhož roku byla stezka hotova.Stezka je dlouhá 4,5 km.
20090520_AQUAPARK_OLESNA.jpg
Stojí za návštěvu
Vyhledávaný je frýdecký zámek, původně gotický hrad s jádrem z 1. poloviny 14. století, později upravovaný. Nyní má v zámku sídlo Muzeum Beskyd, které nabízí k prohlídce dvě expozice - zámeckou a rozsáhlou expozici beskydského a pobeskydského regionu, dokumentující historii a kulturu beskydské oblasti. Za kulturou se dnes chodí nejen do muzea, Národního domu, ale třeba i do multifunkčního zařízení Vlast. Z historického hlediska stojí za zmínku také některé kostely, např. kostel sv. Jošta, kostel sv. Jana a Pavla, kostel Všech svatých, farní kostel sv. Jana Křtitele.
O trase
Připravuje se...
Mapa trasy
Bike route 2,133,609 - powered by Www.bikemap.net
17.01.2016 20:24:44
papros14
Zajímavé odkazy:
Region6.png
Region5.png
Region3.png
Region4.png
Kontakt:
Region6.png
e-mail: Piwik123@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one