logocko2.png
Region.png
logocko2.png
Zámek Fryštát
Zámek Fryštát
Karviná
délka trasy: 33km
Darkovský most
Darkovský most

Karviná je město s cca 56 tisíci obyvateli. Vzdušnou čarou je od Českého Těšína vzdálena přibližne 13km. První zmínky o osídlení toho územi jsou z roku 1268. Centrem dnešního města je Fryštát, který byl původně samostatným městem a prvním nositelem městského práva, nyní tvoří jednu z devíti městských částí Karviné. Nález ložisek černého uhlí v Karvinné v 2. polovině 18. století přinesl zásadní obrat v hospodářském rozvoji celého regionu. Správní základ dnešního města byl položen roku 1948, kdy se sloučily obce Fryštát, Karvinná, Darkov, Ráj a Staré Město v jeden celek pojmenovaný Karviná. Od pol. 19. století se začalo rozvíjet lázeňství založené na léčivé jodobromové vodě, která byla objevena díky hledání nových ložisek uhlí. Postupně Lázně Darkov získaly věhlas i daleko za hranicemi republiky a dnes mají nezastupitelné místo v budoucím rozvoji Karviné.

Stojí za návštěvu
Určitě stojí za návštěvu Lázně Darkov a především jejich okolí jako je krásný most Sokolovských hrdinů přes řeku olši z roku 1925 nebo lázeňský park. Ještě hezčí je však velký park Boženy Němcové (dříve Zámecký park), který byl založen roku 1804 a rozprostírá se na ploše 36ha. V parku se nachazí jezírko Loděnice, na kterém se dají chytat ryby nebo v létě plout na lodičkách, dále dětský koutek nebo letní kino. V parku se nachází také zookoutek kde uvidíte daňky a pávy. Jak už bylo poznaménáno tak to je zámecký park, který patří k empírovému zámku Fryštát. Krásný zámek se nachází v centru Karviné na náměstí.
O trase
Trasa vede na začátku po hlavní cestě směrem do Karviné, v Chotěbuzi se z hlavní cesty odbočí k rybímu domu. Projede se kolem rybího domu a archeoparku, který určitě stojí za návštěvu, po poklidné asfaltce. Za archeoparkem se odbočuje vlevo kde je mírný kopeček a pak kousek kolem kolejí a lesem po štěrku. Touto cestou se dostaneme až do Albrechtic kde se odbočuje vpravo a jede se po poklidné asfaltce do Stonavy a ze Stonavy se pokračuje po frekventovanější cestě do Karviné. Projede se přes most přes koleje a po pravé straně je za mírným kopečkem schované karvinské moře, které se dá v teplých dnech využít ke schlazení. Do Karviné se dostaneme tak, že odbočíme vlevo a projedeme přes darkovský most přes řeku Olši a jsme u Lázní Darkov. Do centra už je to jen kousek po rovince kolem (nebo přes) hezkého parku se zámkem, který si nenechte ujít.
Zpátky můžete jet buď stejnou trasou a nebo si vyzkoušet novou cyklostezku podél hlavní silnice. Na tu se dostanete když hned za darkovským mostem odbočíte vlevo. Po cyklostezce se jede nejdřív kousek podél řeky a pak podél hlavní silnice. Dostanete se po ní do Karviné-Louk kde pak projedete kolem zvláštního kostela, pak přes koleje a odpočíte vlevo. Poté je to jen kousek rovně a dostanete se na rozcestí za archeoparkem a tam už to znáte.
Mapa trasy
Bike route 1,741,722 - powered by Www.bikemap.net
06.11.2016 14:01:09
papros14
Zajímavé odkazy:
Region6.png
Region5.png
Region3.png
Region4.png
Kontakt:
Region6.png
e-mail: Piwik123@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one